Czas izolacji i zagrożenia koronawirusem z definicji pełny jest niepokojów. Możesz zastanawiać się po co jeszcze dodatkowo mówić o tym, jak się bać w zdrowy sposób. Zwykle osoby szukające pomocy chcą przestać się bać. Kluczem jednak jest zaakceptowanie, że strach jedną z wielu emocji. Jest naturalny i przeżywany świadomie pomaga prawidłowo odczytać ważne informacje.

Poniżej dzielę się z Tobą moim doświadczeniem i wiedzą o tym, jak możesz zadbać o zdrowie psychiczne swoich dzieci, podopiecznych w aspekcie radzenia sobie ze strachem. To także okazja dla Ciebie do refleksji czy pozwalasz sobie bać się w zdrowy sposób. Dobrze wiemy, że dzieci ucza się przez naśladownictwo. Dlatego też praca nad sobą jest kluczowa w wychowaniu. One bardzo szybko odczytują autentyczność dorosłych.

Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez – nie jest prawdziwym człowiekiem. Wisława Szymborska

Jeśli wolisz nagranie to na samym dole możesz obejrzeć webinar Jak się bać w zdrowy sposób. Serdecznie cię zachęcam, bo webinar prowadzę metodą interaktywnej opowieści psychoterapeutycznej. Zawarłam w nim wiele praktycznych wskazówek przydatnych zarówno do budowania więzi z dzieckiem, jak i do pracy warsztatowej z grupą. Nie wszystkie z nich tutaj opiszę. Dodatkowo forma opowieści niesie ze sobą walor kojący. A symbole i przykłady z życia w niej zawarte ułątwiają przeniesienie wiedzy na własne doświadczenia.

Jak się bać w zdrowy sposób – a czy można bez strachu

Puść wodze fantazji i wyobraź sobie życie bez strachu. Jak zmieniłoby się twoje życie – sposób traktowania siebie i bliskich? Czy brak strachu wpłynąłby na to, co robisz w czasie wolnym? O czym mówiono by w radiu i telewizji? Co by zniknęło?
Gdy proponuję to ćwiczenie grupom, padają różne odpowiedzi: że można by skakać z dachów, ale też że nie byłoby horrorów. Z takiej burzy mózgów szybko wyłaniają się minusy. Okazuje się, że strach pełni ważną funkcję w naszym życiu – informuje o zagrożeniu.
Dużo ludzie lubi się – na swoich zasadach i wtedy, kiedy tego chcą. Robert, główny bohater opowieści właśnie wtedy czuje, że żyje.

Jak się bać w zdrowy sposób – dzieci uczą się od dorosłych

Strach jest emocją, która pojawia się w sytuacjach zagrożenia. Nie jest ani pozytywna, ani negatywna. Jest po prostu informacją. Każdy naturalnie odczuwa strach, chyba że ktoś kiedyś powiedział, że strach nie jest dobry. Dzieci uczą się rozpoznawania i odczytywania emocji dzięki temu, że rodzice nazywają za nie ich przeżycia.
Niejeden rodzic chciałby, by jego pociecha wprost powiedziała: boje się. Jest to możliwe, jeśli dorosły swoim zachowanie modeluje taką postawę. Kiedy ostatni raz na głos powiedziałaś, że się boisz?
Dziecko nie jest w stanie samo siebie obronić. Dlatego też bardzo ważne jest, by rodzic swoją postawą pokazywał, jak się bronić przed zagrożeniem. Robert pomimo obaw i skrępowania poszedł porozmawiać z sąsiadami, których wieczorne kłótnie wzbudzały strach u jego córki, Ani. Ania gdy dorośnie, będzie pamiętać, że to zdrowe i naturalne, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak się bać w zdrowy sposób – trzy reakcje

W sytuacji zagrożenia życia ewolucyjnie możliwe są trzy zachowania. Wybór odbywa się na poziomie nieświadomym i zależy od tego, jak psychika oceni zdolność poradzenia sobie z zagrożeniem. Mózg wyrzuca do ciała hormonu adrenaliny i kortyzolu tak, by wspomóc szybką akcję ratunkową. Napięcie mięśni, krótki oddech i szybkie bicie serca dają dodatkowy przypływ energii do tego, by zacząć uciekać bądź bronić się przez atak. Trzecia reakcja wiąże się z bezruchem. Osoba zamiera na bezdechu – udaje jakby nieżywą. W tym przypadku nadmiar energii zostaje zamknięty w zamrożonym ciele i będzie się domagać uwolnienia.

Jak się bać w zdrowy sposób, by nie odcinać się od przeżyć

Mechanizm dysocjacji czyli odcinania się od emocji jest jednym z mechanizmów obronnych. Chroni on osobę przed zbyt silnymi przeżyciami, które umysł uznał za utrudniające w wydostaniu się z zagrożenia. Jeśli osoba nie otrzyma wsparcia psychicznego po sytuacji zagrożenia i nie będzie mogła skontaktować się z emocjami, blokowana energia będzie odzywać się poprzez różnego rodzaju dolegliwości psychosomatyczne, związane ze snem, jedzeniem itd.
Pozwolenie sobie na odczucie strachu jest zdrowym sposobem na zadbanie o własne zdrowie psychiczne. Oczywiście będzie to możliwe, gdy będziesz już bezpieczna.
Zatrzymaj się i sprawdź, dokąd sięga Twój oddech. Połóż rękę w tym miejscu i obserwuj, jak wdychasz i wydychasz powietrze. Możesz potrzebować powiedzieć na głos „boję się”, „ ale się przestarszyłam”. Odczuj, jak twoje ciało podpowiada ci różnymi wrażeniami, że czujesz strach. Akceptuj i przyzwalaj na cokolwiek, co teraz się dzieje. Pozwól swojemu ciału się trząść, drżeć i dygotać. Ludzie tak samo, jak zwierzęta, potrzebują wytrząść emocje.

Webinar Jak się bać w zdrowy sposób

Jeśli chcesz lepiej poznać siebie i zrozumieć, czy dobrze znasz swoje reakcje na strach, przygotowałam dodatkowe karty pracy i test:

  1. Zadbaj o lepszy sen
  2. Test Poziom Stresu
  3. Jakie przekonania utrudniają przeżywanie strachu

Materiały wraz z nagraniem webinaru i zaświadczeniem z uczestnictwa w szkoleniu online możesz nabyć w sklepie.