Wyobrażam sobie, że ostatnimi czasy pojawia się Wam dużo pytań, na które możecie nie znać odpowiedzi. Na wiele kwestii mogą Wam odpowiedzieć dorośli – rodzice i nauczyciele. Jak radzić sobie z niewiedzą, gdy nikt nie zna odpowiedzi..
Jak radzić sobie z niewiedzą – przykładowe pytania bez odpowiedzi
(i nie znajdziesz na nie odpowiedzi w książce):
- Czy nauczycielka się zorientuje, jeśli nie dokończę zadania?
- Czy to będzie miało wpływ na ocenę na koniec roku?
- Czy mój kolega nadal mnie lubi, choć dawno się z nim nie widziałem?
- Czy jak zgodzę się pograć z kolegami w grę online, to rodzice się wkurzą?
- Czy jak zgodzę się pograć w grę online, to będę bardziej lubiana?
- Czy lepiej przeprosić, czy udać, że nic się nie stało, gdy w emocjach powiedziałam coś przykrego?..
Jak radzić sobie z niewiedzą i niepokojem
Te pytania wiążą się z dylematem i niewiedzą. Często nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Nie wiadomo, czy jest dobre rozwiązanie. A na pewno nie ma rozwiązania idealnego. W takich momentach pojawia się niepokój. To taki mały strach. Niby nic groźnego się nie dzieje, ale jednak obawa przed utratą znajomych, słów docenienia, jest silna. To bardzo ważne, by zaakceptować niepewność i niepokój. To są takie same stany emocjonalne, jak radość czy smutek. W naszych czasach one nie są po prostu modne. Rozwiązanie jest prost, choć nie łatwe. Niepokój jesteś w stanie odczuć w ciele – to mrowienie, pobudzenie, czasem napięcie mięśni, szybszy oddech. Obserwuj to. Oddychaj. Powiedz sobie – czuję niepokój, bo nie wiem co zrobić. To w porządku czuć niepokój. Nie muszę wszystkiego wiedzieć. Każda emocja, której poświęcisz uwagę, wypłynie z wydechem z Twojego ciała.
Jak radzić sobie z niewiedzą – jakie mam możliwości
To, co pomaga w takich sytuacjach, to po pierwsze nazwanie: nie wiem, co robić. Kolejno możesz przemyśleć sobie plusy i minusy każdego możliwego rozwiązania. Możesz przypomnieć sobie, jakiego wyboru dokonałaś/łeś ostatnio i czy to był dobry wybór dla Ciebie i dla innych. No i gdy ocenisz, który wybór jest najsensowniejszy, sprawdź go. W ten sposób możesz lepiej poznawać siebie i wyciągać wnioski na przyszłość. Efektem nie ma być znalezienie idealnego rozwiązana, ale lepsze poznawanie siebie, bliskich i życia.
Jak radzić sobie z niewiedzą – trenuj umysł odkrywcy
Chciałabym Ci też powiedzieć, że mędrcy i naukowcy to osoby, które pomimo olbrzymiej wiedzy – więcej nie wiedzą, niż wiedzą. Oni zajmują się zadawaniem pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. Rozmawiają z innymi badaczami świata o swoich wątpliwościach. AKCEPTUJĄ to, że niewiedza jest ważnym etapem odkrywania nowego. Dobrze wiedzą, że dzielenie się wątpliwościami bywa bardzo inspirujące. Trenują się w zadawaniu pytań o to, czego jeszcze nie wiedzią. Czasem całe życie nie znajdują odpowiedzi, czasem przez przypadek odkrywają coś zupełnie nowego.
Kiedyś ludzie wiedzieli, że Ziemia jest płaska, a na jej końcu jest przepaść. Gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie i powiedzieć im, że się mylą.. bardzo by się rozzłościli. I wcale nie chcieliby nas słuchać. Mogli by nawet chcieć nas przegonić. Ich poczucie, że wiedzieli, było im bardzo potrzebne do uspokajania siebie. Nie interesowała ich prawda. Wtedy także żyły osoby, które wątpiły, nie rozumiały. Niektórzy z nich wyruszyli na poszukiwanie wiedzy. Kilka osób odkryło nową wiedzę o kształcie Ziemi.
Osoba, która wie wszystko i na każde pytanie ma odpowiedź, to często osoba, która nie zaczęła się jeszcze uczyć i myśleć. Możliwe, że po prostu powtarza to, co usłyszała od innych.
To, że nie wiesz, to dobry znak 🙂 Dużo zależy od tego, co zrobisz ze swoją niewiedzą.