Do rozmowy zaprosiłam Lucynę Kicińską – pedagożkę, trenerkę, terapeutkę narracyjna. Wieloletnią koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 i Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci.

Jako rodzice i wychowawcy mamy nadzieję, że dzieci przyjdą do nas po wsparcie, gdy będzie im ciężko. W swojej praktyce często słyszę dorosłych, którzy podkreślają, że chcą być oparciem dla bliskich. Niejednokrotnie zapewniali dzieci, że mogą przyjść do nich ze wszystkim. A jednak to nie wystarczy. Zastanawiasz się, czego nie mówi ci dziecko?

A może masz pewność, że mówi ci wszystko? Bo zapewniałaś.. Zdarza mi się też słyszeć, że to oczywiste, że przyjdzie do rodzica. W praktyce okazuje się często inaczej. Dzieci mają swoje ważne powody, dla których milczą. W głębi serca wierzą, że to pomoże rodzinie wyjść z kłopotów. Nie chcą obciążać rodziców swoimi zmartwieniami. Wraz z wiekiem nasila się też poczucie, że dorośli nie będą w stanie ich zrozumieć. Nastolatkowie mają też już sporo „dowodów” na to, że to, co myślą, jest nieważne. Zawsze jest jakiś powód.

Ciężar tajemnicy ponad możliwości dziecka w pewnym momencie będzie pogarszać jego zdrowie psychiczne. I wtedy dziecko zaczyna szukać sposobu, by móc komuś opowiedzieć, co go trapi. Czasem rodzice widząc zmagania pociechy, sami szukają wsparcia. Specjaliści od psychiki i rozmów skutecznie wspierają osoby w wypowiedzeniu tego, co jest nie do uniesienia. Od tego właśnie są psychoterapeuci. Czasem pierwszym krokiem rozmowy z obcą osobą jest telefon zaufania.

Jeśli zależy ci na autentycznej relacji z bliskimi, to warto byś dowiedziała się, czego nie mówi ci dziecko. Prawda bywa bolesna, lecz nie ma innej drogi do budowania zaufania i bliskości. Czytanie w myślach to zdolność postaci w baśniach. Lecz możesz rozwijać swoją empatię poprzez psychoedukację. Chcę podzielić się z tobą tym, co pomaga budować zaufanie w rozmowie, na co zwracać uwagę, by emocjonalnie być dostępną dla dziecka,a czego unikać jak ognia.

Doświadczenie, którym chcemy się podzielić, wykracza poza ramy jednego webinaru. Podejrzewałyśmy,  że to może się wydarzyć.. Dlatego też zapraszamy Cię na drugą część, gdzie opowiemy o tym:- jakiej pomocy szukają dzieci- na czym polega pomoc specjalisty i jakie formy są możliwe- jak budować więź, by dziecko szukało pomocy u rodzica
Nagranie obydwu części webianru „Czego nie mówi ci dziecko, gdy się boi”  wraz z zaświadczeniem możesz nabyć w sklepie.